Govt. College, Gharaunda
| |
College Committees 2019-20 (w.e.f. July,2019) | |
Sr. No. | Name of Committees | Name | Sign. | |
1 | College Council and Reception Committee | 1. Dr. Santosh Malik | | |
2. Sh. Gurnam Singh | | |
3. Dr. Devendar Kumar | | |
4. Smt. Neerja Mann | | |
| | | | |
2 | RTI Incharge | 1. Dr. Santosh Malik | | |
| | | | |
3 | Bursar | 1. Dr. Devender Kumar | | |
| | | | |
4 | Income Tax Incharge/ College Accounts Committee/ TDS | 1. . Dr. Devender Singh | | |
2. Mr. Gurmeet Singh(Convener) | | |
3. Mrs. Anju Bala | | |
4. Smt. Deepika | | |
| | | | |
5 | Time Table/ Subject Change/ Workload | 1. Dr. Devendar Kumar(Convener) | | |
| |
2. Sh. Gurmeet Saini | | |
| | | | |
6 | Staff Secretary | 1. Sh Gurnam Singh | | |
| | | | |
7 | Social Secretary | 1. Smt. Neerja Mann | | |
| | | | |
8 | Cultural Commttiee | 1.Mrs.Suman(Convener) | | |
2. Dr. Suresh Sharma | | |
3. Dr. Sunil Sharma | | |
4. Ms.Geeta | | |
5. Smt. Shruti | | |
6. Sh. Raman | | |
| | | | |
| | | | |
9 | Lecture Shortage/ Absentee Slips And Fine | 1. Sh. Virender Dalal(Convener) | | |
2. Dr. Sunil Sharma | | |
3. Sh. Vikas | | |
4. Sh. Kanwar Bhan(Asstt.) | | |
| | | | |
10 | Fee Concession/ RKF/ SAF | - Dr. Suresh Sharma(Convener)
| | |
- Dr. Rakesh Kumar
| | |
3 . Sh. Kanwar Bhan | | |
| | | | |
11 | Seating / Shamiana/ Mike | 1.Dr. Virender Singh(Convener) | | |
2. Dr. Suresh Sharma | | |
3. Sh.Gurmeet Saini | | |
| | | | |
| | | | |
12 | Discipline and Anti- Ragging Committee | 1. Dr. Santosh Malik(Convener) | | |
2. Sh. Gurnam Singh | | |
3. Smt. Neerja Mann | | |
4. Dr. Devender Kumar | | |
5. Smt. Anju Bala | | |
6.Smt. Shruti | | |
| | 7. Dr. Rakesh Kumar | | |
13 | Decoration Committee/ Photography | - 1.Mrs. Anju Bala(Convener)
| | |
- 2.Mrs. Suman Lata
| | |
- 3.Ms.Geeta
| | |
| | - 4.Sh. Raman
| | |
| | | | |
14 | Educational Tour | 1. Smt. Neerja Mann(Girls) | | |
2. Dr. Suresh Sharma(Boys) | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
15 | PWD/ B & R/ Dilapidation/ College Maintenance | 1. Sh. Gurnam Singh(Convener) | | |
2. Dr. Devender Kumar | | |
3. Smt. Neerja mann | | |
4. Dr. Virender Dalal | | |
5. Sh. Kirat Pal | | |
| | | | |
16 | Public Health/ Electricity | - Dr. Sunil Sharma(Convener Electricity)
| | |
| | - Sh. Gurmeet Saini(Convener Public Health)
| | |
| | - Smt. Suman lata
| | |
| | - Sh. Vikas
| | |
| | | | |
| Generator | Sh. Kanwarbhan | | |
| | | | |
17 | Sports Board | 1. Sh. Gurnam Singh | | |
2. Smt. Neerja Mann | | |
3. Sh. Virender Dalal | | |
4. Sh. Kirat Pal(In charge) | | |
| | | | |
18 | Women Cell/ Girls Common Room/ Legal Literacy Cell | 1. Smt. Anju Bala(Convener) | | |
2. Smt. Suman Lata | | |
3. Ms. Geeta | | |
4.Smt. Shruti | | |
| | | | |
19 | College Magazine/Annual Report | 1. Smt. Neerja Mann(Convener) | | |
2. Sh. Suresh Sharma | | |
| | 3. Dr. Devender Kumar | | |
| | | | |
20 | Property Incharge | 1. Smt. Santosh Malik (Electronics items) | | |
| |
2 . Dr. Devender Kumar (Steel) | | |
3. Dr. Sunil Sharma (wooden) | | |
| | | | |
21 | UGC/NAAC | 1. Sh. Gurnam Singh Malik(Convener) | | |
2. Smt. Neerja Mann | | |
3.Sh. Gurmeet Singh | | |
| | 4. Ms. Geeta | | |
| | 5.Sh. Sunil Kaushik(Computer Instructor) | | |
22 | RUSA/AISHE/HRMS/MIS/CMS | 1. Dr. Virender Dalal(Convener) | | |
2.Smt. Shaveta ( HRMS & MIS & CMS) | | |
| | 3. Sh. Sunil Kaushik (AISHE) | | |
| | | | |
23 | Library Committee | 1. Dr. Sunil Sharma(Convener) | | |
2. Dr. Suresh Sharma | | |
3. Dr. Rakesh Kumar | | |
4. Ms Geeta | | |
| | 5.Sh. Raman | | |
24 | Prize purchase & Distribution committee | 1. Dr. Sunil Sharma(Convener) | | |
2. Dr.Suresh Sharma | | |
3. Sh. Gurmeet Saini | | |
| | 4. Ms. Geeta | | |
| | 5. Smt. Deepika | | |
| | | | |
25 | Bus/Railway Pass | 1. Dr. Rakesh Kumar | | |
2. Sh.Vikas | | |
| | 3. Kanwar Bhan | | |
| | | | |
26 | Publicity Press/Printing & Invitation/Celebration of National Important Days | 1. Sh. Gurnam singh | | |
2. Dr. Suresh Sharma(Printing)) | | |
3. Smt. Neerja Mann(Printing) | | |
4. Dr. Sunil Sharma(Printing) | | |
| | |
| | |
| | | | |
27 | University work (RR., Uni. Result) | 1. Virender Dalal(Convener) | | |
2. Dr. Suresh Sharma | | |
3. Sh. Vikas | | |
4. Sh. Sushil Kumar (Assistant) | | |
| | | | |
| University work (Exam Form, Internal Assesment) | 1. Smt. Anju Bala(Convener) | | |
2. Sh. Gurmeet Saini | | |
3. Ms. Geeta | | |
4. Sh. Sushil Kumar (Assistant) | | |
| | |
28 | Carreer counselling/Placement cell | 1. Ms. Geeta(Convener) | | |
2.Smt. Shruti | | |
3.Sh. Vikas | | |
| | |
| | | | |
29 | Incharge of SC/BC Merit & other scholarships | 1. Sh. Kirat Pal(SC) | | |
| | |
2.. Sh. Gurmeet saini (BC, Minority, Freedom Fighter, Under Graduate girls student scheme, Haryana meritorious/Merit Scheme) | | |
4. Sh.Santar Pal (SLA) | | |
| | | | |
30 | College Computer Labs | 1. Dr. Virender Dalal(Convener) | | |
2. Smt. Anju Bala | | |
3. Ms. Geeta | | |
| | 4. Smt. Shaveta | | |
| | 5. Sh. Sunil Kaushik | | |
| | | | |
31 | Earn While You learn | 1. Smt Santosh Malik | | |
2. Sh. Gurnam Singh Malik | | |
3. Smt. Neerja Mann | | |
4 Dr. Suresh Sharma(Convener) | | |
| | | | |
32 | Edusat | 1.Sh. Vikas | | |
| | | | |
33 | NCC | 1. Sh. Gurmeet Saini | | |
| | | | |
34 | NSS Advisory Committee | 1. Smt. Santosh Malik | | |
2. Sh. Gurnam Singh | | |
3. Sh. Suresh Sharma (Incharge) | | |
| | | | |
35 | Refreshment | 1. Smt. Suman Lata(Convener) | | |
2. Ms. Geeta | | |
3. Smt. Deepika | | |
| | 4. Smt. Shruti | | |
| | 5. Sh. Raman | | |
36 | Red Ribbon/Red Cross/Blood Donation/ Road safety | 1. Sh. Virender Dalal(Convener) | | |
2. Sh. Suresh Sharma | | |
3. Sh. Vikas | | |
| | 4. Ms. Geeta | | |
| | | | |
37 | Court Matters | 1. Sh. Gurnam Singh Malik(Convener) | | |
2. Sh. Sunil Sharma | | |
3. Sh. Gurmeet Saini | | |
| | |
38 | IQAC | 1. Smt. Santosh Malik(Convener) | | |
2. Sh. Gurnam Singh | | |
3. Dr. Devender Kumar | | |
4. Smt. Neerja Mann | | |
| | | | |
39 | General Purchase Committee(office) | 1. Sh. Gurnam Singh(Convener) | | |
2. Smt. Neerja Mann | | |
3. Dr. Virender Dalal | | |
. 4.DR. Rakesh Kumar | | |
| | |
| | | | |
40 | Bio-Metric Machine(working and repair) | 1. Sh. Gurmeet Saini | | |
| | 2. Sh. Sunil Kaushik(Computer Inst.) | | |
| | | | |
41 | Cleanliness committee/ Campus Beautification/ Tree Plantation | 1. Dr. Sunil Sharma(Convener) | | |
2. Sh. Vikas | | |
3. Sh. Raman | | |
4. Sh. Naresh kumar (sweeper) | | |
| | | | |
42 | EDC | - 1.Smt. Anju Bala (Coordinator)
| | |
| | 2. Smt. Santosh Malik (Member) | | |
| | 3. Sh. Gurnam Singh (Member) | | |
| | 4. Dr. Devender Kumar (Member) | | |
| | 5. Smt. Neerja Mann (Member) | | |
| | | | |
| | | | |
43 | Sexual Harassment of women at work place/Grievance committee | 1. Dr. Santosh Malik(Convener) | | |
2. Sh. Gurnam Singh | | |
3. Smt. Neerja Mann | | |
4. Dr. Anju Bala | | |
| | 5. Ms. Geeta | | |
44 | First-Aid committee/ Disaster Management committee | - 1. Dr. Suresh Sharma(Convener)
| | |
| | - 2.Sh. Gurmeet Saini
| | |
| | - 3.Sh. Vikas
| | |
45 | Swachta Abhiyan/Beti Bachao beti Padhao | 1. Dr. Santosh Malik(Convener) | | |
| 2Dr. Sunil Sharma | | |
| 3. Dr. Suresh Sharma | | |
| | 4. Ms. Geeta | | |
| | | | |
46 | Electoral Literacy Club | - 1. Dr. Suresh Sharma
| | |
| | - 2. Sh. Gurmeet Saini
| | |
| | - 3.Sh. Vikas
| | |
| | | | |
47 | Mentor/Tutorial Group | - 1. Sh. Gurnam Singh Malik
| | |
48 | Character Certificate/Uni. Attestation | 1. Dr. Santosh Malik | | |
49 | Security Committee | - Sh. Gurnam Singh Malik(Convener)
- Dr. Devender Kumar
- Dr. Virender Dalal
- Sh. Gurmeet Saini
- Dr. Rakesh Kumar
| | |